Варто знати

Швидкі посилання

useful-information

Польща - загальна інформація

Столиця – Варшава. Державна мова – польська, валюта – польський злотий (PLN) (середній курс у 2020 році – 4,4 злотих за 1 євро).

Країна розташована в центрі Європи. Омивається на півночі Балтійським морем. Має сухопутний кордон з Росією (Калінінградською областю), Литвою, Білоруссю, Україною, Словаччиною, Чехією та Німеччиною. З 1 травня 2004 року – член Європейського союзу. З 21 грудня 2007 року Польща увійшла до Шенгенської зони.

Клімат помірний, перехідний від морського до континентального з м’якими зимами і теплим літом (яке більш прохолодне у горах). Середні температури січня від -1 до -5 ° C (в горах до -8 ° C), липня від +17 до +30 ° C.

Знайомлячись з Польщею не можна не згадати про світову славу поляків, справи і спадщина яких досі впливає на наше життя!

Фридерик Шопен композитор і піаніст французько-польського походження ХІХ століття. Один з провідних представників західноєвропейського музичного романтизму який справив значний вплив на світову музику. Варшава – лише одне з багатьох міст в яких є багато пам’ятників і туристичних місць пов’язаних з піаністом – щонеділі (з травня по вересень) в Лазенках Королівських у Варшаві можна послухати концерти присвячені Шопену – вхід абсолютно безкоштовний!

Марія Склодовська-Кюрі польська та французька вчена-експериментатор (фізик, хімік), педагог, громадський діяч. Перша жінка – викладач Сорбони. Удостоєна Нобелівських премій з фізики (1903) і хімії (1911), є першою жінкою – нобелівським лауреатом в історії. Спільно з чоловіком відкрила такі елементи як радій (від лат. Radius – «промінь») і полоній (від лат. Polōnia – Польща).

useful-information
Accommodation and groceries

Проживання i харчування

Accommodation and groceries

Проживання

У Польщі є багато різних варіантів проживання. Крім гуртожитків студенти можуть жити в студентських хостелах або ж знімати окрему кімнату чи квартиру. Так чи інакше, вартість житла завжди залежить від багатьох факторів. Серед них можна відокремити місто та регіон, розташування, відстань до навчального закладу, кількість осіб в кімнаті, побутові умови та ін. Якщо взяти за приклад столицю, то у Варшаві проживання буде дещо дорожчим, ніж в інших містах! Тут вартість зазвичай складає більше, ніж 200 євро на місяць! Але в інших містах вже можна знайти житло за 140 євро на місяць, що протягом року у порівнянні складе значну різницю!

Харчування

Всі польські ВНЗ мають власні заклади для харчування викладачів і студентів – кафетерій, їдальня. Тут зазвичай представлено традиційне меню – великий вибір перших і других страв. Для студентів ціни є помірними: вартість обіду з двох страв становить близько 5 євро.
У містах є багато торгових центрів, польських та іноземних мереж: мережа англійських гіпермаркетів Tesсo, французька мережа Carrefour, німецька мережа Lidl та інші, де студенти можуть придбати продукти харчування і необхідні товари.
Свіжі овочі та фрукти можна купувати на ринках, яких безліч. Наведемо середні ціни деяких продуктів:

Назва Кількість Ціна
Хліб Батон Від 3 злотих
Яйця 10 шт Від 6,50 злотих
Рис 4 порції Від 3,50 злотих
Куряче філе 1 кг Від 18 злотих
М’ясо  (свинина) 1 кг Від 17 злотих
Minors

Неповнолітні

Minors

Що потрібно знати батькам і дітям, якщо студент неповнолітній?

Лікування
Якщо неповнолітній захворіє, то, на жаль, він не  матиме змоги самостійно відпідати лікаря. Щоб це зробити, йому необіхлно мати при собі нотаріальну довіреність від батьків з присяжним перекладом на польську мову – в якій батьки підтвердять, что повністю згодні аби їх неповнолітня дитина користувалася мед.послугами та при необзідності самостійно прийняла рішення щодо оперіцій. Якщо такого дозволу немає – більшість лікарень не приймає студента, якому немає 18 років, і лише і разі крайньої необхідності нададуть першу допомогу. 

У ситуаціях, наведених нижче, на жаль, нотаріальна довіреність на самостійне прийняття рішень не має значення:

1) Страхування НФЗ:
Страхування НФЗ (Narodowy Fundusz Zdrowia), тобто, добровільне державне страхування будучи іноземцем можна отримати уклавши договір зі щомісячною оплатою з Народовим Фондом Здоров’я, АЛЕ! Неповнолітній, без участі хоча б одного з батьків, зробити цього не зможе!

2) Банк:
Неповнолітні не можуть самостійно відкрити рахунок в банку!

Крім того, не всі банки надають можливість відрити рахунок для неповнолітнього, а там де це дозволено обов’язковою є особиста присутність одного з батьків!

3) Карта побиту:
У зв’язку з тим, що це правовий акт, а неповнолітній не має повної юридичної  здібності до 18 років, то він не може сам подати заявку на карту побиту! У даній ситуації повинен бути хоча б один з батьків, який постійно перебуває на тереторії Польщі.

4) Тимчасова прописка в Польщі:
Неповнолітня дитина не зможе самостійно прописатися! Для цього повинен бути присутнім один з батьків або ж правовий опікун з нотаріальним дорученням від батьків!

Poland register

Як зареєструватися (прописатися) в Польщі?

Poland register

Як зареєструватися (прописатися) в Польщі і що таке «zameldowanie czasowe»?

Чи потрібно прописуватися /реєструватися в Польщі?

Як говориться в офіційних документах, якщо іноземець збирається проживати в Польщі довше 3 місяців, то він зобов’язаний зареєструватися (замельдуватися). Замельдуватися можуть всі, не залежно від того, чи є ви власником житла, знімаєте житло або живете в гуртожитку.

Щоправда, на даний час немає суворого контролю щодо реєстрації. Але, наприклад,  для того, щоб отримати PESEL, вам треба замельдуватися і т.д. Іноді при подачі документів на карту побиту запитують мельдунек, а іноді досить просто принести договір оренди квартири.

Що таке тимчасова реєстрація або «zameldowanie czasowe»?

Як ми писали вище, Zameldowanie – це реєстрація, хоча гугл перекладає як прописка. До речі, є два види замельдування:

 1. Тимчасова реєстрація (Zameldowanie czasowe) – реєстрація, якщо ви перебуваєте в країні більше 3 місяців, але при цьому не є резидентом країни. Оформлюється на час обмежений вашими документами на перебування в країні (віза, карта побиту) або договором на оренду житла, дивлячись, що раніше закінчується.
 2. Постійна реєстрація (Zameldowanie stale) – оформляється резидентами (громадянами) Польщі за певною постійною для них адресою.

Як оформити прописку (замельдуватися) в Польщі? Якщо Ви маєте візу на термін більше 3 місяців або карту побиту, а також офіційно проживаєте в квартирі, гуртожитку або в іншому місці, то варто відвідати Районний Офіс (Urzad Dzielnicy), а саме Офіс адміністрації та цивільних справ “Biurо Administracji i Spraw Obywatelskich” у вашому районі. До якого відділу відноситься ваш район можна дізнатися у господарів квартири, у когось, хто вже давно живе у ньому, або просто знайти в інтернеті.

Прописка в Польщі надається при дотриманні таких вимог:

 •  легальне перебування на даній території, що підтверджує наявність ПМЖ і документів на зразок ВНЖ і Карти Поляка;
 • наявність місця для проживання (орендованої квартири і договору оренди);
 • у разі оренди житла – згода власника на тимчасову прописку за цією адресою.

Для замельдування (реєстрації) вам необхідно прийти в свій (районний) відділ реєстрації з паспортом, документом, що підтверджує ваше законне перебування в Польщі (віза, карта побиту), і документом, що дає право на замельдування в конкретному місці (договір оренди, письмовий дозвіл власників квартири, документи з гуртожитку), і вже на місці заповнити бланк заяви на прописку Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Усі пункти в бланку дуже логічні і прості, поруч завжди є зразок, а якщо ви в чомусь не впевнені, завжди можна запитати людей (пані /пана), які працюють в цьому відділі. 

Після подачі всіх документів разом із заявою вас  зареєструють і запитають, чи потрібно вам підтвердження реєстрації. Саме мельдування безкоштовне, а ось якщо вам потрібно паперове підтвердження, то доведеться заплатити. Сума невелика, але, зазвичай, паперове підтвердження не потрібно , а якщо раптом знадобиться згодом, його завжди можна зробити пізніше.

Необхідні документи для оформлення прописки (замельдування) в Польщі:

 •  документ, який підтверджує ваше легальне перебування в Польщі (діюча віза, карта побиту);
 •  паспорт;
 •  договір оренди квартири, договір купівлі / продажу або будь-який інший документ, що підтверджує ваше проживання за конкретною адресою терміном не менше 3 місяців;
 • дозвіл господаря на ваше проживання.

Увага! У разі оренди житла попереджайте заздалегідь (перед підписанням договору) його власників  про наміри робити мельдунек. Не всі з них готові давати офіційну згоду на ваше проживання (інформувати про це третіх особ).

Особа, яка не досягла повноліття, не може сама зареєструватися! Для цього повинен бути один з батьків або ж  опікун з нотаріальним дорученням від батьків!

PESEL number

Ідентифікаційний номер PESEL

PESEL number

Як отримати номер PESEL?

Якщо ви зареєструєтесь (zameldować się) в Польщі на термін більше 30 днів, ви отримаєте номер PESEL автоматично.

Якщо ви не можете зареєструватися, а  Вам потрібен номер PESEL, подайте заявку в державну установу.

Де подати заяву на видачу номер PESEL?

 1. У муніципальному офісі (Urząd gminy) для вашого місця проживання (де ви перебуваєте або хочете зареєструватися);
 2. В urzędzie gminy (муніципальному офісі), в якому знаходитися головний офіс вашого роботодавця,  якщо ви не можете зареєструватися (zameldować się);
 3. У центральному районному офісі столиці Варшави (вул. Новогродському, 43) , якщо ви не працюєте або ваш роботодавець знаходиться за кордоном.

Скільки це коштує?
– Послуга безкоштовна.

Які документи потрібно підготувати?
– Якщо ви не можете зареєструватися (zameldować się):

 1. Заяву про надання номера PESEL (можна скачати з інтернету і заповнити вдома або ж взяти бланк в urzędzie gminy);
 2. Документ, що підтверджує вашу особу та інші дані, які ви вводите в додаток (копія закордонного паспорта).

Ви можете подати заявку особисто або представник може зробити це від вашого імені за відповідним дорученням!

Пам’ятайте! У заяві введіть фактичну юридичну підставу, для якої потрібен номер PESEL. Якщо, наприклад, ZUS або податкова служба вимагають номер PESEL, вони також повинні надати вам юридичну основу, тобто підставою в такій ситувції буде –  wydanie numeru PESEL w celu przedstawienia go przyszłemu pracodawcy – для майбутнього роботодавця!

Якщо в заяві є неточності, ви отримаєте повідомлення з пропозицією донести список потрібних документів. Ваша заява не буде розглядатися, якщо вона не відповідає офіційним вимогам.

Скільки Ви будете чекати?

Заяву приймуть відразу! Видача номера триває близько 2 тижнів. Повідомлення про результат ви отримаєте в письмовому вигляді!

PESEL number
PESEL number

У Польщі студент-іноземець може відкрити особистий рахунок у обраному ним банку, оскільки всі заклади цього типу надають таку можливість. Необхідними документами є: паспорт або посвідчення особи (у випадку громадян Євросоюзу достатньо лише посвідчення особи), карта побиту, що обґрунтовує мету та тривалість перебування в Польщі, або іноді віза.

Може трапитися так, що банк запитає номер PESEL, тому, вказавши місце проживання в Польщі (як правило, тимчасове), іноземець повинен повідомити адміністративні органи, які нададуть такий номер, однак, якщо у студента немає номера PESEL, деякі банки просять ідентифікаційний номер.

Важливо, що особистий банківський рахунок може відкрити лише повнолітня особа, тому, якщо студенту менше 18 років, його батьки або опікуни повинні піти з ним у банк.

 

Форс-мажор

Втрата карти – треба негайно її заблокувати:

а) піти в банк

б) через інтернет доступ

в) через мобільний додаток

Втрата телефону з мобільним додатком:

а) піти в банк – видалити номер авторизації

б) через інтернет доступ

Усі банки в даний момент пропонують мобільні додатки за допомогою яких можна контролювати свій рахунок.

 

Безготівкові платежі

У Польщі частка готівкових платежів у роздрібних платежах систематично зменшується, тоді як частка безготівкових платежів зростає, згідно з останніми даними НБП. Тоді як у 2005 році готівкові платежі становили 98% усіх. У  2018 році їх частка зменшилась до 57%, тоді як безготівкові платежі становили 43%.

 

BLIK

Продовжуючи тему безготівкових розрахунків, також варто розповісти про BLIK.

Blik – це шестизначний код, що відображається через додаток банку, за допомогою якого можна прийняти транзакцію або зняти гроші з банкомату, точно так, як якщо б ми платили картою.

Коротше кажучи, за допомогою BLIK ви можете швидко:

 • зняти гроші з банкомату (для цього вам не потрібна картка),
 • оплата на веб-сайтах інтернет-магазинів,
 • оплата покупок у стаціонарних магазинах,
 • переказувати гроші на номер телефону (опція доступна у вибраних банках),
 • внести готівку на рахунок (опція доступна у вибраних банках).

Коди Blik відображаються у стандартній банківській програмі – тій самій, в якій ви перевіряєте залишок на рахунку або здійснюєте перекази. Це означає, що вам потрібен лише смартфон для здійснення платежів у магазині або зняття коштів з банкомату – не потрібно мати при собі гаманець.

Ми також можемо розраховуватися кодами BLIK в інтернет-магазинах, терміналах та платіжних машинах. Мережа пунктів та установ, що приймають коди, постійно зростає.

Новиною в BLIK є те, що перекази здійснюються  без надання номера рахунку. Наприклад, щоб швидко повернути гроші другові, не потрібно знати номер його рахунку. Все, що вам потрібно зробити, це увійти в мобільний додаток вашого банку та ввести номер телефону одержувача.

PESEL number
PESEL number

Які знижки є у студентів?

Крім того, що навчання – безперечно один з кращих періодів у житті, статус студента в Польщі має багато переваг. Ми підготували для вас інформацію про найважливіших і найцікавіших знижки для студентів:

 1. Подорожі

По-перше, студенти мають великі знижки на проїзд (у державних перевізників). Їх розмір регулюється законом, тому для студентів, які вирішили їхати швидкісним або пасажирським поїздом, надається знижка 51% на разовий квиток і 49% на місячний квиток. Причому за проїзд в громадському транспорті студенти також платять всього 49% від узгодженої ставки, купуючи так звані «ульгові» квитки.

 1. Культура і відпочинок

Показуючи студентський квиток, ви також можете отримати знижку в театрах, музеях, галереях або на концертах. В цьому випадку знижка рідко досягає 50%, але навіть невелике зниження вартості – хороша можливість для студентів частіше брати участь в культурних заходах. Кінотеатри, різні парки розваг і басейни в досить часто мають два типи квитків: звичайні і «ульговий», причому останній зазвичай поширюється на студентів.

 1. Ресторани та кафе

Студентська знижка настільки популярна, що багато популярних мереж знижують ціни при пред’явленні студентського квитка. Зазвичай такі знижки становлять від 10 до 20% від початкової суми. Є також місця, в яких діють спеціальні купони, щоб студенти могли платити менше.

 1. Спорт

Студентські спортивні знижки можуть бути пов’язані з двома сферами. В першу чергу вони стосуються фізичної активності, тобто, наприклад, покупки абонемента в спортзал або занять фітнесом. Послуг і фірм в цій сфері дуже багато, тому що студенти – одна з найбільш свідомих груп в нашому суспільстві. Однак і ті, хто вважає за краще спостерігати за боротьбою спортсменів, а не брати в ній активну участь, можуть розраховувати на квитки зі знижкою, наприклад, на футбол, баскетбол або інші заходи подібного типу.

 1. Банки

Всі банки в Польщі пропонують так звані «Рахунки за 0» для осіб молодше 26 років. У цьому віці ви можете розраховувати на більш вигідні умови ведення рахунку.

Важливо, щоб всі ці знижки діють при пред’явленні діючого студентського квитка! Однак, якщо ви перебуваєте в місці, де немає інформації про знижки для студентів, просто СПИТАЙТЕ про це! Дуже часто різні компанії, хоча і не відображають інформацію про знижки для студентів, пропонують квитки / послуги за нижчими цінами при пред’явленні студентського квитка 😊

karta
КАРТА ПОБИТУ!

Легалізація перебування на території Польщі – КАРТА ПОБИТУ!

КАРТА ПОБИТУ!
karta

Для кого ця пропозиція?

Заява про надання тимчасового дозволу на проживання з метою навчання в університеті виробляється іноземцем, метою якого є перебування в Польщі.

Хто може подати заяву:

 1. студенти стаціонарного навчання
 2. учасники підготовчих курсів, якщо обставини виправдовують його перебування на території Польщі на термін більше трьох місяців.

 

Перший дозвіл на тимчасове проживання для студентів видається:

 1. для іноземців (студентів) 1 курсу, надається на 15 місяців.
 2. якщо навчання буде тривати менше одного року, перший дозвіл на перший рік надається на час навчального року або ж на час навчання, яке триває 3 місяці.

Інший дозвіл на тимчасове проживання з метою навчання в університеті надається на період навчання, продовжується на 3 місяці, але не більше 3 років.

Перший дозвіл на тимчасове проживання з метою навчання в університеті, але на наступний рік навчання надається на період навчання не більше 3 років.

Посвідка на постійне проживання для іноземців, які мають намір пройти підготовчий курс для навчання в університеті, надається протягом усього курсу, а продовжується на 3 місяці.

Отримавши цей дозвіл, іноземець може працювати в Польщі без дозволу на роботу. На карті проживання, виданої в зв’язку з наданням тимчасового дозволу на проживання, розміщується анотація «Доступ до ринку праці».

 

 

Примітка.

Вищевказаний дозвіл не може бути отриманий, зокрема іноземцем, який працює або веде бізнес на території Польщі, якщо вони не подають додаткову заявку на отримання додаткового дозволу на навчання в університеті.

 

Умови, які я повинен виконати?

ОСНОВНА ІНФОРМАЦІЯ:

 • Ви подаєте заяву на отримання тимчасового дозволу на проживання особисто,
 • не пізніше, ніж в останній день вашого законного проживання на території Республіки Польща;
 • Ви можете тільки ОСОБИСТО отримати посвідку на проживання;
 • від вас будуть отримані відбитки пальців для видачі карти на проживання;
 • документи повинні бути представлені польською мовою в оригіналах або як фотокопія разом з оригіналами для перевірки;
 • до документів іноземною мовою повинні бути підготовані переклади на польську мову, зроблені польським присяжним перекладачем.

 

Які документи мені потрібно відправити?

НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ:

 1. 2 копії заяви про видачу посвідки на тимчасове проживання відповідно до інструкцій;
 2. 4 кольорові фотографії (актуальні!!!!!!!), розмір 45×35 мм, зроблені протягом останніх 6 місяців на однорідному світлому фоні, що мають хорошу різкість і чітко показують очі і обличчя від верху голови до верхньої частини плечей; особа повинна займати 70-80% фотографії; на фотографії повинна бути присутня особа, що дивиться прямо з відкритими очима, волосся зібране, з природним виразом обличчя і закритими ротом: іноземець з вродженими чи набутими дефектами зору може подати фотографію, яка показує його в окулярах. В цьому випадку ви повинні докласти документи, що підтверджують вашу інвалідність. Іноземець, одягнений в головний убір відповідно до принципів своєї релігії, може прикріплювати фотографію в головному уборі за умови, що зображення обличчя повністю видно. В цьому випадку слід додати заяву іноземця про приналежність до релігійної громади.
 3. дійсний проїзний документ (паспорт 2 фотокопії, оригінал для перевірки);
 4. підтвердження оплати.

Увага! Подання вищевказаних документів необхідно для початку розгляду документів. У разі подачі заявки без будь-яких з вищевказаних документів, процес розгляду може бути розпочато тільки після доповнення відсутніх документів перед зазначеною датою.

 1. документи з університету підтверджують Ваше прийняття на навчання (або те що Ви вже переведені на 2 курс)
 2. підтвердження оплати за навчання / курс, якщо вони підлягають оплаті;
 3. документи, що підтверджують наявність медичного страхування або покриття витрат на лікування страховиком на території Республіки Польща;
 4. документи, що підтверджують наявність достатніх фінансових ресурсів для покриття прописки і повернення в країну походження або проживання, а також витрати на навчання / підготовчий курс.

Увага! Прикріплення всіх цих документів до заяви при подачі заявки може обмежити кількість офіційної кореспонденції та скоротити час розгляду справи. Якщо є необхідність в роз’ясненні або роз’ясненні доказів, якими володіє орган в справі розгляду документів, ви можете бути викликані для надання інших документів або для надання свідчень, що підтверджують обставини, зазначені в заявці.

 

Документи повинні бути представлені в оригіналах або ксерокопії разом з оригіналами для перевірки.

Записи про громадянський статус, що підтверджують родинні зв’язки або сімейний стан, видані іноземними державами, повинні бути відзначені апостилем або підтверджені польським консулом.

Якщо заявка супроводжується документами, підготованими на іноземній мові, також потрібно переклад документів на польську мову, зробленого присяжним перекладачем.

 

Де можна подати заяву?

Варшава:

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Адреса: pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa

Адреси інших установ, де ви можете подати заявку в Мазовецький офіс:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/cudzoziemcy

 

Познань:

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Адреса: pl. Wolności 17, 61-739 Poznań

Інфолія: тел. 61 850 87 77 (пон. 09:30-18:00, вт.-пт. 08:15-15:15)

e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

Адреси інших установ, де Ви можете подати заявку в Воєвудзький офіс, Ви знайдете на сторінці:

https://www.poznan.uw.gov.pl/struktura-urzedu/wydzial-spraw-cudzoziemcow

Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu

Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koninie

Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie

Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Pile

 

Люблін:

Oddział do Spraw Cudzoziemców

Адреса: ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin

тел. +48 81 74-24-732

e-mail: wsoc@lublin.uw.gov.pl

Адреси інших установ, де Ви можете подати заявку, можна знайти на сторінці: https://www.lublin.uw.gov.pl/wydzia%C5%82-spraw-obywatelskich-i-cudzoziemc%C3%B3w

 

Жешів:

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Адреса: ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów

тел.: 17 867-10-00

e-mail: kancelaria@rzeszow.uw.gov.pl

Адреси інших установ, де Ви можете подати заявку, можна знайти на сторінці:  https://rzeszow.uw.gov.pl/urzad/wydzialy/wydzial-spraw-obywatelskich-i-cudzoziemcow/

 

Краків:

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Адреса: ul. Przy Rondzie 6, Kraków

Адреси інших установ, де Ви можете подати заявку, можна знайти на сторінці:   http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=cudzoziemcy

 

якщо вашого міста немає в списку, то Ви можете легко перевірити адресу – вписуючи воєвудзтво+Urząd Wojewódzki і у Вас з’являться варіанти, де можна подати документи!

HEALTH INSURANCE FOR FOREIGN STUDENTS (NFZ)
HEALTH INSURANCE FOR FOREIGN STUDENTS (NFZ)

Іноземні студенти з-за меж ЄС можуть застрахуватися в Польщі, уклавши договір добровільного медичного страхування з відповідним відділом NFZ (можна знайти в інтернеті вписавши Oddział Wojewódzki і місто проживання), вони самі оплачують щомісячне медичне страхування. Якщо у них немає польської карти або сертифіката польського походження, тоді сума оплати за медичне страхування залежить від університету, де студент навчається.

Особа, яка зацікавлена ​​в такому страхуванні, має подати до воєводського відділення NFZ запит на його добровільне медичне страхування. (Звертаємо увагу, що студенти можуть піти особисто в деканат свого університету і попросити їх застрахувати – вони захочуть швидше за все Вашої заяви!)

Для цього необхідно пред’явити наступні документи:

 1. паспорт,
 2. документ, що підтверджує легальне перебування в Польщі (віза, карта проживання),
 3. документ, що підтверджує статус студента (студентський квиток або університетський сертифікат),
 4. і якщо особа неповнолітня то батьки повинні підписувати угоду на медичне страхування дитини (в крайньому випадку один з батьків)

Дія добровільного медичного страхування починається:

– в день, зазначений в договорі, укладеному з NFZ,

і припиняється в день:

– розірвання цього договору,

– після місяця безперервної заборгованості.

Студенти та аспіранти звільняються від додаткових оплат, пов’язаних з підписанням договору добровільного страхування NFZ. Вони платять тільки відповідні оплати (близько 55 злотих в місяць). Після підписання контракту з NFZ формальності повинні бути завершені в ZUS.

Коли закінчується термін дії студентської заявки на страхування?

В разі:

 • припинення продовження навчання учнем у віці від 18 до 26 років
 • виключення зі списку студентів від 18 до 26 років
 • отримавши інше медичне страхування наприклад, учень працює і отримує власне медичне страхування.

Якщо зобов’язання по медичному страхуванню студента і докторанта закінчується в день закінчення навчання або виключення студента зі списку студентів або докторантів (право на медичне обслуговування для студентів закінчується через 4 місяці після закінчення навчання або виключення зі списку студентів).

Як переконатись, що ви застраховані?

З 1 липня 2013 року NFZ надав загальнонаціональний ZIP-сайт (Integrated Patient Guide). Кожен, хто увійде на свій індивідуальний рахунок в розділі «Інформація про права», перевіряє, яким є його поточний статус страхування. Приємно знати, що ви можете простежити історію свого лікування.

Посилання: https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/user/menu/open@info?view=001

Вхід і пароль для окремого облікового запису в ZIP можна отримати у відділі NFZ на Ваше прохання після пред’явлення посвідчення особи.

ЯК І ДЕ ЛІКУВАТИСЬ?

Вибір лікаря першої допомоги

Якщо студент після переїзду в місто, де він буде навчатися, не має свого лікаря, варто якомога швидше подати заяву. Декларацію можна отримати в клініці або на сайті NFZ MOW.

Зміна лікаря, медсестри, акушерки POZ можлива не більше трьох разів на рік (варто пам’ятати, якщо студент, приміром, буде часто переїжджати).

У разі, якщо в четвертий раз в конкретному календарному році змінять лікаря POZ, медсестру POZ або ж POZ повитуху, тоді студент зобов’язаний заплатити 80 злотих на рахунок відділення Фонду.

Як знайти воєводський відділ:

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/

karta-polaka

ЩО ТАКЕ КАРТА ПОЛЯКА І ХТО МОЖЕ ЇЇ ОТРИМАТИ?

karta-polaka

Карта поляка-це документ, що підтверджує приналежність до польської нації. Карта може бути видана тільки особі, яка не має польського громадянства або дозволу на постійне проживання в Республіці Польща, або має статус особи без громадянства.

Умовою отримання Карти поляка є декларація про приналежність до польської нації і наявність громадянства однієї з країн колишнього СРСР. Тому Карту поляка можуть отримати громадяни Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Литви, Латвії, Республіки Молдова, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану, України, Узбекистану, Естонії.

Особа, яка подає заяву на отримання Карти Поляка, повинна висловити свій зв’язок з Польщею через знання польської мови і продемонструвати бажання розвивати польські традиції, культуру і звичаї.

ЯКІ МОЖЛИВОСТІ ВІДКРИВАЄ КАРТА ПОЛЮСА?

Іноземець з картою поляка має право на ряд пільг, у тому числі

– безкоштовна Довгострокова резидентська віза, яка дає право багаторазово перетинати польський кордон- безкоштовна Віза. Перше, що ви можете зробити після отримання Карти поляка – це відкрити польську національну візу. Для цього вам знадобляться наступні документи: закордонний і звичайний паспорти (оригінали та копії), керівництво (оригінал і копія), заповнена анкета з фотографією. Віза видається абсолютно безкоштовно терміном на один рік.

– користуватися безкоштовною освітою в початкових, середніх і вищих школах Польщі на тих же умовах, що і польські громадяни, і в той же час претендувати на допомогу і стипендії для непольських студентів. Це величезний плюс, тому що крім того, що ви можете вчитися в Польщі безкоштовно, вам не доведеться здавати іспити, які здають польські кандидати. Вам потрібно тільки представити документи і пройти мовний тест.

– легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримання дозволу на роботу;
– безкоштовно подати заяву на отримання дозволу на постійне проживання
– подати заяву на отримання громадянства безкоштовно у Президента Республіки Польща в польському консульстві
– здійснювати економічну діяльність на тих же принципах, що і громадяни Польщі
– користуватися формами освіти, передбаченими Законом “Про систему освіти”;
– 37% знижка на проїзд на залізничному транспорті загального користування на підставі разових квитків (у розмірі, зазначеному в Законі про право на пільговий проїзд на транспорті загального користування)
– безкоштовне відвідування музеїв у Польщі;
– користуватися послугами охорони здоров’я в надзвичайних ситуаціях на тих же підставах, що і польські громадяни;
– звертатися позачергово за коштами з державного бюджету або муніципалітетів для підтримки поляків за кордоном.

Якщо говорити про новий закон, прийнятий в 2016 році, то власник Карти поляка також отримує:

– фінансову допомогу, якщо він / вона подасть заяву на отримання Карти резидента;
– вид на проживання, що видається безкоштовно;
– після одного року безперервного перебування в Польщі громадянство можна отримати безкоштовно;

Підсумок

Говорячи про плюси і мінуси життя з Картою Поляка, очевидно, що плюсів набагато більше. Однак, якщо ви хочете подати заяву на отримання громадянства, але подвійне громадянство у вашій країні заборонено, вам доведеться відмовитися від громадянства в країні, в якій ви зараз живете.

Республіка Польща дбає не тільки про добробут своїх громадян та іноземних працівників. Вона також підтримує свої традиції, поважає релігію і свята і любить свою рідну мову. І ті, хто підтримує в цьому Польщу, має польське коріння і любов до країни, зможуть розраховувати на Карту поляка і переваги, які вона пропонує.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КАРТУ ПОЛЯКА

– Карта поляка видається безкоштовно.
– Карту поляка можна отримати на підставі документів родичів, в яких вказана національність поляка.
– Для отримання Карти поляка необхідно знати польську мову на рівні не нижче А2.
– Щоб отримати Карту поляка, необхідно добре знати історію, знати точні дати історичних подій і цікавитися сучасним польським життям.
– У видачі Карти Поляка може бути відмовлено, якщо ви не здасте консульський іспит, надасте неправдиві особисті дані, невірну інформацію та документи.
– Неповнолітні діти можуть подати заяву на отримання Карти поляка на підставі Карти поляка своїх батьків без складання іспиту за згодою обох батьків.
– За допомогою карти поляка ви можете зареєструвати індивідуального підприємця (ІП) в Польщі.
– Грошові допомоги для власників Карти поляка, які подали заяву на постійне місце проживання, будуть виплачуватися протягом максимум 9 місяців.
– Власник Карти поляка може купити автомобіль з польською реєстрацією.
– Карта поляка не дає права на отримання дозволу на покупку землі або будинку.
– Карта поляка не дає право її власнику на безвізовий в’їзд до Польщі та країни Шенгенської зони.
– Карта поляка не дає права власнику керувати автомобілем, придбаним в Європі, без проходження митного контролю в країні громадянства.

Facebook
Instagram