fbpx

Варто знати

Швидкі посилання

useful-information

Польща - загальна інформація

Столиця – Варшава. Державна мова – польська, валюта – польський злотий (PLN) (середній курс у 2020 році – 4,4 злотих за 1 євро).

Країна розташована в центрі Європи. Омивається на півночі Балтійським морем. Має сухопутний кордон з Росією (Калінінградською областю), Литвою, Білоруссю, Україною, Словаччиною, Чехією та Німеччиною. З 1 травня 2004 року – член Європейського союзу. З 21 грудня 2007 року Польща увійшла до Шенгенської зони.

Клімат помірний, перехідний від морського до континентального з м’якими зимами і теплим літом (яке більш прохолодне у горах). Середні температури січня від -1 до -5 ° C (в горах до -8 ° C), липня від +17 до +30 ° C.

Знайомлячись з Польщею не можна не згадати про світову славу поляків, справи і спадщина яких досі впливає на наше життя!

Фридерик Шопен композитор і піаніст французько-польського походження ХІХ століття. Один з провідних представників західноєвропейського музичного романтизму який справив значний вплив на світову музику. Варшава – лише одне з багатьох міст в яких є багато пам’ятників і туристичних місць пов’язаних з піаністом – щонеділі (з травня по вересень) в Лазенках Королівських у Варшаві можна послухати концерти присвячені Шопену – вхід абсолютно безкоштовний!

Марія Склодовська-Кюрі польська та французька вчена-експериментатор (фізик, хімік), педагог, громадський діяч. Перша жінка – викладач Сорбони. Удостоєна Нобелівських премій з фізики (1903) і хімії (1911), є першою жінкою – нобелівським лауреатом в історії. Спільно з чоловіком відкрила такі елементи як радій (від лат. Radius – «промінь») і полоній (від лат. Polōnia – Польща).

useful-information
Accommodation and groceries

Проживання i харчування

Accommodation and groceries

Проживання

У Польщі є багато різних варіантів проживання. Крім гуртожитків студенти можуть жити в студентських хостелах або ж знімати окрему кімнату чи квартиру. Так чи інакше, вартість житла завжди залежить від багатьох факторів. Серед них можна відокремити місто та регіон, розташування, відстань до навчального закладу, кількість осіб в кімнаті, побутові умови та ін. Якщо взяти за приклад столицю, то у Варшаві проживання буде дещо дорожчим, ніж в інших містах! Тут вартість зазвичай складає більше, ніж 200 євро на місяць! Але в інших містах вже можна знайти житло за 140 євро на місяць, що протягом року у порівнянні складе значну різницю!

Харчування

Всі польські ВНЗ мають власні заклади для харчування викладачів і студентів – кафетерій, їдальня. Тут зазвичай представлено традиційне меню – великий вибір перших і других страв. Для студентів ціни є помірними: вартість обіду з двох страв становить близько 5 євро.
У містах є багато торгових центрів, польських та іноземних мереж: мережа англійських гіпермаркетів Tesсo, французька мережа Carrefour, німецька мережа Lidl та інші, де студенти можуть придбати продукти харчування і необхідні товари.
Свіжі овочі та фрукти можна купувати на ринках, яких безліч. Наведемо середні ціни деяких продуктів:

Назва Кількість Ціна
Хліб Батон Від 3 злотих
Яйця 10 шт Від 6,50 злотих
Рис 4 порції Від 3,50 злотих
Куряче філе 1 кг Від 18 злотих
М’ясо  (свинина) 1 кг Від 17 злотих
Minors

Неповнолітні

Minors

Що потрібно знати батькам і дітям, якщо студент неповнолітній?

Лікування
Якщо неповнолітній захворіє, то, на жаль, він не  матиме змоги самостійно відпідати лікаря. Щоб це зробити, йому необіхлно мати при собі нотаріальну довіреність від батьків з присяжним перекладом на польську мову – в якій батьки підтвердять, что повністю згодні аби їх неповнолітня дитина користувалася мед.послугами та при необзідності самостійно прийняла рішення щодо оперіцій. Якщо такого дозволу немає – більшість лікарень не приймає студента, якому немає 18 років, і лише і разі крайньої необхідності нададуть першу допомогу. 

У ситуаціях, наведених нижче, на жаль, нотаріальна довіреність на самостійне прийняття рішень не має значення:

1) Страхування НФЗ:
Страхування НФЗ (Narodowy Fundusz Zdrowia), тобто, добровільне державне страхування будучи іноземцем можна отримати уклавши договір зі щомісячною оплатою з Народовим Фондом Здоров’я, АЛЕ! Неповнолітній, без участі хоча б одного з батьків, зробити цього не зможе!

2) Банк:
Неповнолітні не можуть самостійно відкрити рахунок в банку!

Крім того, не всі банки надають можливість відрити рахунок для неповнолітнього, а там де це дозволено обов’язковою є особиста присутність одного з батьків!

3) Карта побиту:
У зв’язку з тим, що це правовий акт, а неповнолітній не має повної юридичної  здібності до 18 років, то він не може сам подати заявку на карту побиту! У даній ситуації повинен бути хоча б один з батьків, який постійно перебуває на тереторії Польщі.

4) Тимчасова прописка в Польщі:
Неповнолітня дитина не зможе самостійно прописатися! Для цього повинен бути присутнім один з батьків або ж правовий опікун з нотаріальним дорученням від батьків!

Poland register

Як зареєструватися (прописатися) в Польщі?

Poland register

Як зареєструватися (прописатися) в Польщі і що таке «zameldowanie czasowe»?

Чи потрібно прописуватися /реєструватися в Польщі?

Як говориться в офіційних документах, якщо іноземець збирається проживати в Польщі довше 3 місяців, то він зобов’язаний зареєструватися (замельдуватися). Замельдуватися можуть всі, не залежно від того, чи є ви власником житла, знімаєте житло або живете в гуртожитку.

Щоправда, на даний час немає суворого контролю щодо реєстрації. Але, наприклад,  для того, щоб отримати PESEL, вам треба замельдуватися і т.д. Іноді при подачі документів на карту побиту запитують мельдунек, а іноді досить просто принести договір оренди квартири.

Що таке тимчасова реєстрація або «zameldowanie czasowe»?

Як ми писали вище, Zameldowanie – це реєстрація, хоча гугл перекладає як прописка. До речі, є два види замельдування:

 1. Тимчасова реєстрація (Zameldowanie czasowe) – реєстрація, якщо ви перебуваєте в країні більше 3 місяців, але при цьому не є резидентом країни. Оформлюється на час обмежений вашими документами на перебування в країні (віза, карта побиту) або договором на оренду житла, дивлячись, що раніше закінчується.
 2. Постійна реєстрація (Zameldowanie stale) – оформляється резидентами (громадянами) Польщі за певною постійною для них адресою.

Як оформити прописку (замельдуватися) в Польщі? Якщо Ви маєте візу на термін більше 3 місяців або карту побиту, а також офіційно проживаєте в квартирі, гуртожитку або в іншому місці, то варто відвідати Районний Офіс (Urzad Dzielnicy), а саме Офіс адміністрації та цивільних справ “Biurо Administracji i Spraw Obywatelskich” у вашому районі. До якого відділу відноситься ваш район можна дізнатися у господарів квартири, у когось, хто вже давно живе у ньому, або просто знайти в інтернеті.

Прописка в Польщі надається при дотриманні таких вимог:

 •  легальне перебування на даній території, що підтверджує наявність ПМЖ і документів на зразок ВНЖ і Карти Поляка;
 • наявність місця для проживання (орендованої квартири і договору оренди);
 • у разі оренди житла – згода власника на тимчасову прописку за цією адресою.

Для замельдування (реєстрації) вам необхідно прийти в свій (районний) відділ реєстрації з паспортом, документом, що підтверджує ваше законне перебування в Польщі (віза, карта побиту), і документом, що дає право на замельдування в конкретному місці (договір оренди, письмовий дозвіл власників квартири, документи з гуртожитку), і вже на місці заповнити бланк заяви на прописку Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Усі пункти в бланку дуже логічні і прості, поруч завжди є зразок, а якщо ви в чомусь не впевнені, завжди можна запитати людей (пані /пана), які працюють в цьому відділі. 

Після подачі всіх документів разом із заявою вас  зареєструють і запитають, чи потрібно вам підтвердження реєстрації. Саме мельдування безкоштовне, а ось якщо вам потрібно паперове підтвердження, то доведеться заплатити. Сума невелика, але, зазвичай, паперове підтвердження не потрібно , а якщо раптом знадобиться згодом, його завжди можна зробити пізніше.

Необхідні документи для оформлення прописки (замельдування) в Польщі:

 •  документ, який підтверджує ваше легальне перебування в Польщі (діюча віза, карта побиту);
 •  паспорт;
 •  договір оренди квартири, договір купівлі / продажу або будь-який інший документ, що підтверджує ваше проживання за конкретною адресою терміном не менше 3 місяців;
 • дозвіл господаря на ваше проживання.

Увага! У разі оренди житла попереджайте заздалегідь (перед підписанням договору) його власників  про наміри робити мельдунек. Не всі з них готові давати офіційну згоду на ваше проживання (інформувати про це третіх особ).

Особа, яка не досягла повноліття, не може сама зареєструватися! Для цього повинен бути один з батьків або ж  опікун з нотаріальним дорученням від батьків!

PESEL number

Ідентифікаційний номер PESEL

PESEL number

Як отримати номер PESEL?

Якщо ви зареєструєтесь (zameldować się) в Польщі на термін більше 30 днів, ви отримаєте номер PESEL автоматично.

Якщо ви не можете зареєструватися, а  Вам потрібен номер PESEL, подайте заявку в державну установу.

Де подати заяву на видачу номер PESEL?

 1. У муніципальному офісі (Urząd gminy) для вашого місця проживання (де ви перебуваєте або хочете зареєструватися);
 2. В urzędzie gminy (муніципальному офісі), в якому знаходитися головний офіс вашого роботодавця,  якщо ви не можете зареєструватися (zameldować się);
 3. У центральному районному офісі столиці Варшави (вул. Новогродському, 43) , якщо ви не працюєте або ваш роботодавець знаходиться за кордоном.

Скільки це коштує?
– Послуга безкоштовна.

Які документи потрібно підготувати?
– Якщо ви не можете зареєструватися (zameldować się):

 1. Заяву про надання номера PESEL (можна скачати з інтернету і заповнити вдома або ж взяти бланк в urzędzie gminy);
 2. Документ, що підтверджує вашу особу та інші дані, які ви вводите в додаток (копія закордонного паспорта).

Ви можете подати заявку особисто або представник може зробити це від вашого імені за відповідним дорученням!

Пам’ятайте! У заяві введіть фактичну юридичну підставу, для якої потрібен номер PESEL. Якщо, наприклад, ZUS або податкова служба вимагають номер PESEL, вони також повинні надати вам юридичну основу, тобто підставою в такій ситувції буде –  wydanie numeru PESEL w celu przedstawienia go przyszłemu pracodawcy – для майбутнього роботодавця!

Якщо в заяві є неточності, ви отримаєте повідомлення з пропозицією донести список потрібних документів. Ваша заява не буде розглядатися, якщо вона не відповідає офіційним вимогам.

Скільки Ви будете чекати?

Заяву приймуть відразу! Видача номера триває близько 2 тижнів. Повідомлення про результат ви отримаєте в письмовому вигляді!

PESEL number
PESEL number

У Польщі студент-іноземець може відкрити особистий рахунок у обраному ним банку, оскільки всі заклади цього типу надають таку можливість. Необхідними документами є: паспорт або посвідчення особи (у випадку громадян Євросоюзу достатньо лише посвідчення особи), карта побиту, що обґрунтовує мету та тривалість перебування в Польщі, або іноді віза.

Може трапитися так, що банк запитає номер PESEL, тому, вказавши місце проживання в Польщі (як правило, тимчасове), іноземець повинен повідомити адміністративні органи, які нададуть такий номер, однак, якщо у студента немає номера PESEL, деякі банки просять ідентифікаційний номер.

Важливо, що особистий банківський рахунок може відкрити лише повнолітня особа, тому, якщо студенту менше 18 років, його батьки або опікуни повинні піти з ним у банк.

 

Форс-мажор

Втрата карти – треба негайно її заблокувати:

а) піти в банк

б) через інтернет доступ

в) через мобільний додаток

Втрата телефону з мобільним додатком:

а) піти в банк – видалити номер авторизації

б) через інтернет доступ

Усі банки в даний момент пропонують мобільні додатки за допомогою яких можна контролювати свій рахунок.

 

Безготівкові платежі

У Польщі частка готівкових платежів у роздрібних платежах систематично зменшується, тоді як частка безготівкових платежів зростає, згідно з останніми даними НБП. Тоді як у 2005 році готівкові платежі становили 98% усіх. У  2018 році їх частка зменшилась до 57%, тоді як безготівкові платежі становили 43%.

 

BLIK

Продовжуючи тему безготівкових розрахунків, також варто розповісти про BLIK.

Blik – це шестизначний код, що відображається через додаток банку, за допомогою якого можна прийняти транзакцію або зняти гроші з банкомату, точно так, як якщо б ми платили картою.

Коротше кажучи, за допомогою BLIK ви можете швидко:

 • зняти гроші з банкомату (для цього вам не потрібна картка),
 • оплата на веб-сайтах інтернет-магазинів,
 • оплата покупок у стаціонарних магазинах,
 • переказувати гроші на номер телефону (опція доступна у вибраних банках),
 • внести готівку на рахунок (опція доступна у вибраних банках).

Коди Blik відображаються у стандартній банківській програмі – тій самій, в якій ви перевіряєте залишок на рахунку або здійснюєте перекази. Це означає, що вам потрібен лише смартфон для здійснення платежів у магазині або зняття коштів з банкомату – не потрібно мати при собі гаманець.

Ми також можемо розраховуватися кодами BLIK в інтернет-магазинах, терміналах та платіжних машинах. Мережа пунктів та установ, що приймають коди, постійно зростає.

Новиною в BLIK є те, що перекази здійснюються  без надання номера рахунку. Наприклад, щоб швидко повернути гроші другові, не потрібно знати номер його рахунку. Все, що вам потрібно зробити, це увійти в мобільний додаток вашого банку та ввести номер телефону одержувача.

PESEL number
PESEL number

Які знижки є у студентів?

Крім того, що навчання – безперечно один з кращих періодів у житті, статус студента в Польщі має багато переваг. Ми підготували для вас інформацію про найважливіших і найцікавіших знижки для студентів:

 1. Подорожі

По-перше, студенти мають великі знижки на проїзд (у державних перевізників). Їх розмір регулюється законом, тому для студентів, які вирішили їхати швидкісним або пасажирським поїздом, надається знижка 51% на разовий квиток і 49% на місячний квиток. Причому за проїзд в громадському транспорті студенти також платять всього 49% від узгодженої ставки, купуючи так звані «ульгові» квитки.

 1. Культура і відпочинок

Показуючи студентський квиток, ви також можете отримати знижку в театрах, музеях, галереях або на концертах. В цьому випадку знижка рідко досягає 50%, але навіть невелике зниження вартості – хороша можливість для студентів частіше брати участь в культурних заходах. Кінотеатри, різні парки розваг і басейни в досить часто мають два типи квитків: звичайні і «ульговий», причому останній зазвичай поширюється на студентів.

 1. Ресторани та кафе

Студентська знижка настільки популярна, що багато популярних мереж знижують ціни при пред’явленні студентського квитка. Зазвичай такі знижки становлять від 10 до 20% від початкової суми. Є також місця, в яких діють спеціальні купони, щоб студенти могли платити менше.

 1. Спорт

Студентські спортивні знижки можуть бути пов’язані з двома сферами. В першу чергу вони стосуються фізичної активності, тобто, наприклад, покупки абонемента в спортзал або занять фітнесом. Послуг і фірм в цій сфері дуже багато, тому що студенти – одна з найбільш свідомих груп в нашому суспільстві. Однак і ті, хто вважає за краще спостерігати за боротьбою спортсменів, а не брати в ній активну участь, можуть розраховувати на квитки зі знижкою, наприклад, на футбол, баскетбол або інші заходи подібного типу.

 1. Банки

Всі банки в Польщі пропонують так звані «Рахунки за 0» для осіб молодше 26 років. У цьому віці ви можете розраховувати на більш вигідні умови ведення рахунку.

Важливо, щоб всі ці знижки діють при пред’явленні діючого студентського квитка! Однак, якщо ви перебуваєте в місці, де немає інформації про знижки для студентів, просто СПИТАЙТЕ про це! Дуже часто різні компанії, хоча і не відображають інформацію про знижки для студентів, пропонують квитки / послуги за нижчими цінами при пред’явленні студентського квитка 😊