Номер PESEL (песель) зі статусом UKR (укр)

6 Жовтня 2022
Posted in Новини
6 Жовтня 2022 Eurostudent
 1. Хто може отримати номер PESEL на підставі положень спеціального закону?

Кожен громадянин України та член його сім’ї, який безпосередньо перетнув польсько-український кордон у зв’язку з воєнними діями та прибув до Польщі з 24 лютого 2022 року.

 1. Куди звертатися?

Знайдіть найближчий urząd gminy (у Варшаві їх 18)

 1. Що потрібно?

 • Заява на отримання PESEL.
 • 1 кольорова фотографія, у фронтальній позиції, розміром 35х45 мм (як фото для паспорта, часто роблять БЕЗКОШТОВНО на місці).
 • Документ, що підтверджує особу
 • Адреса електронної пошти (емейл) та номер мобільного телефону, щоб налаштувати довірений профіль (ProfilZaufany) та електронну ідентифікацію.
 1. Як виглядає процедура – надання номера PESEL та реєстрація статусу UKR?

Співробітник, який приймає заявку, спочатку реєструє персональні дані в реєстрі PESEL, потім він перейде на реєстрацію в системі зображення обличчя – на основі фотографії, візьме відбитки пальців (правої та лівої руки) і зареєструє в системі шаблон підпису особи, для якої має бути надано номер PESEL та статус UKR. Згодом у Реєстрі Контактних Даних будуть зареєстровані дані адреси електронної пошти та мобільного телефону, щоб ви могли створити довірений профіль (Profil Zaufany). Створення довіреного профілю є останнім кроком реєстрації.

бесплатная Бесплатное стоковое фото с архитектура, бизнес, варшава Стоковое фото

 1. Що таке статус UKR?

Статус UKR свідчить про те, що особа, яка його має, перебуває в Польщі у зв’язку з воєнними діями в Україні та на підставі спеціального закону, а зокрема:

 • може легально перебувати в Польщі протягом 18 місяців,
 • може скористатися медичною допомогою,
 • може користуватися допомогою (у вигляді продуктових наборів, грошових виплат, передбачених спеціальним законом),
 • має легший доступ до ринку праці
 • може безкоштовно навчатися у дежравних ВНЗ (за умови проходження вступного конкурсу і наявності місць)
 1. Чи можна отримати номер PESEL та користуватися перевагами, які випливають із спеціального закону без отримання статусу UKR?

Ні, це неможливо. При наданні номера PESEL, реєстрація статусу UKR є невід’ємною частиною.

 1. Які документи можуть підтвердити особу, яка претендує на надання PESEL?

Це може бути український закордонний паспорт, внутрішній паспорт, українська ID-картка, українське водійське посвідчення, а у випадку дітей — також свідоцтво про народження.

 1. Навіщо мені довірений профіль (Profil Zaufany), що це таке?

Довірений профіль (Profil Zaufany) – це інструмент, який дозволяє підтвердити особу для людей, які бажають користуватися електронними послугами, наданими державною адміністрацією. Маючи довірений профіль, можна буде подати заявку через електронний сервіс, наприклад, для виплати допомоги, для допомоги на дитину тощо.

 

бесплатная Люди с антивоенными плакатами и протестующие на улице Стоковое фото

 1. Чи може третя сторона отримати PESEL для Українців?

Біженцям, які щойно втекли від війни, важко знайти своє місце в новій реальності. Виконувати будь-які формальності іноземною мовою непросто і може викликати додатковий стрес. Чи можна у цьому допомогти? Як отримати PESEL для Українця?

Польські норми передбачили таку можливість, запровадивши варіант довіреності. Це означало б, що заявку на номер PESEL для Українця може подати особисто зацікавлена ​​особа або призначений нею представник. На жаль, у цій ситуації це не так просто, як може здатися. У зв’язку з необхідністю зняття відбитків пальців та пред’явлення документу, що посвідчує особу, заявник повинен подати заяву особисто.

 1. Скільки коштує оформити номер PESEL людині з України?

PESEL для біженців з України видається безкоштовно. Заявник не повинен сплачувати жодних зборів ні за подання заяви, ні за її розгляд. Більше того, більшість ґмін вирішили запустити послугу фотозйомки, необхідної для подачі заявки на номер PESEL за місцем розташування установи. Українці також не понесуть жодних витрат за цю послугу.

 1. Скільки часу потрібно, щоб отримати номер PESEL?

Заявка на PESEL для Українця приймається негайно. У цій надзвичайній ситуації уряд утримався від перевірки правових підстав для присвоєння громадянину України номера PESEL. В результаті весь процес був максимально спрощеним і скороченим.

Хоча електронний реєстр надання номерів PESEL для біженців з України запрацює в середині березня, влада закликає утриматися від подачі заяв хоча б на кілька днів. Якщо всі Українці звернуться в один день, адміністративна система буде паралізована, а час видачі номерів значно збільшиться.

бесплатная Женщина, использующая серебряный ноутбук Стоковое фото

 1. Чи пустять мене назад до Польщі, якщо 90 днів біометрії вже використано?

Якщо з моменту перетину кордону з країнами ЄС у вас закінчилось 90 днів, після яких ви плануєте повернутись до України або виїхати до іншої країни, побути там певний термін і повернутись назад до Польщі – тоді у вас дійсно можуть виникнути проблеми, і вас можуть не впустити до Польщі.

Звертаємо вашу увагу, що остаточне ухвалення рішення про пропуск громадянина України на територію Республіки Польща або відмову у в’їзді залишається виключно за Прикордонною службою Республіки Польща!

Ми стикалися з різними суперечливими ситуаціями. Наразі можна зробити висновок, що у вас має бути вагома підстава для поїздки в Україну і так само – для повернення в Польщу. Що робити в такому разі? Перш за все, зважити всі ризики, адже, як ми кажемо нашим відвідувачам, «бути біженцем під час війни можна лише одного разу». Якщо ви все ж вирішили їхати до України (або іншої країни), то завжди можна написати листа до Прикордонної служби (пол. Straż Graniczna) з питанням, чи впустять вас назад до Польщі у разі, якщо 90 днів біометрії вже використано. При цьому вкажіть, будь ласка, всі причини поїздки до України. Цей лист можна написати до Прикордонної служби з довіреного профілю.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 30 червня президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав Закон від 8 червня 2022 р. про внесення змін до Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території України» та деяких інших законів. За новими правилами, якщо людина виїжджає з Польщі більше ніж на 30 днів і тим самим втрачає статус UKR, відтепер в межах  Шенгенської зони його можна буде відновити. Також статус UKR можна буде  відновити, якщо людина повернулась з України. Проте, в такому випадку причина повернення має бути обґрунтована, а саме – активні бойові дії за місцем проживання особи.
30 днів – не сумарно, а одноразово.

бесплатная Группа людей, смотрящих на ноутбуке Стоковое фото

 1. Працевлаштування

  Якщо ви приїхали після 24 лютого, наявність PESEL дає вам можливість шукати роботу. Після того як ви знайдете роботу, ви матимете виконати низку формальностей, зокрема підписати «Трудовий договір» (пол. Umowa o Prace) або «Договір-доручення або замовлення» (пол. Umowa Zleceniе).

  «Трудовий договір» та «Договір-доручення» – різновиди договірних відносин між вами та роботодавцем. На цьому етапі чимало українців губиться і або підписує документи, не вникаючи в їхній зміст, або взагалі воліють працювати неофіційно, без оформлення трудових відносин із роботодавцем.

  Ще одне актуальне питання при працевлаштуванні – відмінність у зарплаті між brutto і netto. Також досить часто нас питають: яка мінімальна зарплата у Польщі, чи є право на відпустку тощо. Тож у випадку питань та сумнівів ви можете телефонувати на інфолінію Українського дому 727-805-764.

  Також ми радимо звернути увагу на корисний ресурс uhr.org.pl. Тут ви зможете знайти необхідну інформацію з питань працевлаштування. Крім того, корисним є сайт zielonalinia.gov.pl. У разі суперечливих питань, які стосуються умов роботи, можна зателефонувати на гарячу лінію Інспекції праці (пол. Państwowa Inspekcja Pracy). Контакти гарячої лінії – на сайті pip.gov.pl.

 2. Медична допомога.

  Українці, які приїхали після 24 лютого, мають можливість безкоштовно скористатися медициною в межах Національного фонду охорони здоров’я (NFZ). Для цього власне необхідно мати PESEL з дописом UKR, який підтверджує законність перебування в Польщі. Безкоштовна допомога включає лікування та консультації в державних закладах охорони здоров’я.

  У разі відсутності PESEL, але за наявності штампу про перетин кордону Прикордонної служби Республіки Польща, за екстреною медичною допомогою можна звертатися до прийомного пункту лікарні (пол. – ostry dyżur).

Facebook
Instagram